Selam, ben Ekin

Ailem sağolsun gezmeye çook küçük yaşlarda başlamışım. Yunanistan’ın Rodos adasınında, sahilde bir çadırda doğmuşum. Bebekliğim ise ailemin Yugoslavya’dan başlayıp Hindistan’a uzanan otostop yolculuğ.. Şaka len şaka. 89’da Zonguldak SSK hastanesinde doğdum ben. Üniversiteye kadar tüm hayatım Kocaeli’nin Darıca ve Gebze ilçesinde geçti lanet olsun:( Gerçi bir de ailevi bağlardan dolayı küçüklükten beri her yaz gittiğim İzmir var ki; hayatımdaki yeri asla yadsınamaz. Neyse ki 2001 – 2007 arası Şişecam Spor Kürek Kulübü’nde kürek gibi güzel bir sporla uğraştım da o berbat şehri, Gebze’yi, bi nebze katlanır kıldı. Katıldığım çeşitli ulusal ve uluslararası yarışlarda derecelerim, Türkiye şampiyonluklarım ve 2003’te gerçekleşen salon kürek yarışında kırmış olduğum bir de Türkiye rekorum oldu (Normalde de bu tür başarı vs. bilgilerini yıllardır kendime saklar, biri sormasa hayatta söylemezdim ama madem heves edip kendi bloğumu açtım, artık kenarda köşede olsa da bunları yazmak hakkım diye düşünüyorum).

2007’de girdiğim ve gerçekten de bana unutulmaz yıllar yaşatan ODTÜ’den 2012’de Makina (evet Makina) ana dalı ve mekatronik yandalı diplomalarıyla mezun oldum. Rahata erdim sandım, büyük yanıldım.

Akabinde, yüksek lisansı okumak için şu an eşim olan kız arkadaşımın o zamanlar masterını yapmakta olduğu İsveç’e gitmeye çalıştıysam da Avrupa’da uygun burs olanakları bulamadığımdan yönümü doğuya çevirdim. Singapur’dan başlayıp neredeyse tüm Uzak Doğu ülkelerine yaptığım yüksek lisans ve burs başvurularımdan gelen cevaplar sonrası robotik okumayı istediğimden Japonya’da son kararı kıldım.

İki sene boyunca Japon hükümeti bursuyla masterımı Titech’te exoskeletonlar üzerine gerçekleştirdikten sonra bi fırsat yaratıp Lozan’a EPFL’ye staja gittim. Kaldığım beş ay içinde İsviçre’ye, doğasına ve çalışma koşullarına hayran kalınca Japonya’da doktoraya devam etme fikrimi değiştirip yeniden Avrupa’ya yöneldim. Epey bir uğraştan sonra da Zürih’te bulunan ETHZ’ye kabul aldım. Şu an doktora çalışmalarımı yine masterıma az çok paralel bir konuda, rehabilitasyon robotları üzerinde yapıyorum. Bundan sonrası ne olacak, bekleyip göreceğiz.

Bu tanıtım faslını da niye iş başvurusuna hazırlanan CV resmiyetinde ve böylesine detaylı anlatıyorum, inanın ben de anlamadım. Normalde ciddi yazmaktan da sıkılırım halbuki.

Ha bir de, farkettiyseniz hiç özet geçemiyorum.

Ciao,

Ekin Başalp

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s