Ben ve dünyanın en ölümcül Peluş kunduzu Ivor dı Fransız Alp kunduzu

Selam, ben Ekin

Ailem sağolsun gezmeye çook küçük yaşlarda başlamışım. Yunanistan’ın Rodos adasınında, sahilde bir çadırda doğmuşum. Bebekliğim ise ailemin Yugoslavya’dan başlayıp Hindistan’a uzanan otostop yolculuğ.. Şaka len şaka. 89’da Zonguldak SSK hastanesinde doğdum ben. Üniversiteye kadar tüm hayatım Kocaeli’nin Darıca ve Gebze ilçesinde geçti lanet olsun:( Gerçi bir de ailevi bağlardan dolayı küçüklükten beri her yaz gittiğim İzmir var ki; hayatımdaki yeri asla yadsınamaz. Neyse ki 2001 – 2007 arası Şişecam Spor Kürek Kulübü’nde kürek gibi güzel bir sporla uğraştım da o berbat şehri, Gebze’yi, bi nebze katlanır kıldı. Katıldığım çeşitli ulusal ve uluslararası yarışlarda derecelerim, Türkiye şampiyonluklarım ve 2003’te gerçekleşen salon kürek yarışında kırmış olduğum bir de Türkiye rekorum oldu (Normalde de bu tür başarı vs. bilgilerini yıllardır kendime saklar, biri sormasa hayatta söylemezdim ama madem heves edip kendi bloğumu açtım, artık kenarda köşede olsa da bunları yazmak hakkım diye düşünüyorum).

2007’de girdiğim ve gerçekten de bana unutulmaz yıllar yaşatan ODTÜ’den 2012’de Makina (evet Makina) ana dalı ve mekatronik yandalı diplomalarıyla mezun oldum. Rahata erdim sandım, büyük yanıldım.

Akabinde, yüksek lisansı okumak için şu an eşim olan kız arkadaşımın o zamanlar masterını yapmakta olduğu İsveç’e gitmeye çalıştıysam da Avrupa’da uygun burs olanakları bulamadığımdan yönümü doğuya çevirdim. Singapur’dan başlayıp neredeyse tüm Uzak Doğu ülkelerine yaptığım yüksek lisans ve burs başvurularımdan gelen cevaplar sonrası robotik okumayı istediğimden Japonya’da son kararı kıldım.

İki sene boyunca Japon hükümeti bursuyla masterımı Titech’te exoskeletonlar üzerine gerçekleştirdikten sonra bi fırsat yaratıp Lozan’a EPFL’ye staja gittim. Kaldığım beş ay içinde İsviçre’ye, doğasına ve çalışma koşullarına hayran kalınca Japonya’da doktoraya devam etme fikrimi değiştirip yeniden Avrupa’ya yöneldim. Epey bir uğraştan sonra da Zürih’te bulunan ETHZ’ye kabul aldım. Şu an doktora çalışmalarımı yine masterıma az çok paralel bir konuda, rehabilitasyon robotları üzerinde yapıyorum. Bundan sonrası ne olacak, bekleyip göreceğiz.

Bu tanıtım faslını da niye iş başvurusuna hazırlanan CV resmiyetinde ve böylesine detaylı anlatıyorum, inanın ben de anlamadım. Normalde ciddi yazmaktan da sıkılırım halbuki.

Ha bir de, farkettiyseniz hiç özet geçemiyorum.

Ciao,

Ekin Başalp

Yayınlayan

ordasaatkac

Benim hakkımda degil ama benim yazmam hakkında birkac kelam: Kocaeli'nin Darıca ve Gebze ilçelerinde geçirdiğim ilkokul ve lise dönemlerinde olsun, Ankara'nın ODTÜ'sunde sular seller gibi akıp giden beş yılım olsun hayatım boyunca yazmaktan kaçan bir insan oldum. Annem "Oğlum hadi yaz" dedi, yazmadım. Hocam "Yaz" dedi yazmadım (Zorla yazdım). Arkadaşlar "Yaz artık amk" dediler (arkadaşlarım da biraz terbiyesiz mi nedir) yine yazmadım . Yazmadım oğlu yazmadım. Marifet sanki. Sonra ne mi oldu? Bi gün yazacağım tuttu. Yazmaya başlamam aynı zamanda siyah zeytini sevmeye başlamamla aynı döneme denk gelir hatta. Ne zaman yüksek lisansım için taa anasının nikahına Japonya'nın başkenti Tokyo'ya gittim, işler değişti. Önce canım deli gibi zeytin çekti; sonra etrafımda olan biteni, bu ilginç yaşamı ve dünyamı facebook profilimde bir takım arkadaşlarımla paylaşmak için ufaktan ufaktan iletiler yazmaya başladım. Şöyle biraz geçmişe gidip gördüm ki 2012 Ekiminden 2014 Aralığına kadar neredeyse 80 word dokümanı ileti yazmışım. Peh. En azından benim gibi yazmaktan kaçan bi insan için peh. Tabii her zamanki gibi "Yazmayı sevmiyorum ben yae" bahanesiyle arkadaşlarımın bin bir ısrarına rağmen blog açmayı erteliyordum. Sonra, 2015 Ocak başında 2015in Mayısına kadar bulunacağım İsviçre'nin Lozan şehrine doktora stajımı yapmaya geldim ve bir gün kendime: "Yeter lan, aç açacaksan şu bloğu" dedim; açtım. Şaka gibi. Yazmak için illa kıta değiştirmem gerekiyormuş gibi. Neyse, umarım bu saatten sonra göçebeliğe kısmi bir son verip seyahat anılarımı aktarabilirim. Gezi ve gözlemlerimle ilgili zirzop paylaşımları yapacağım blog ve facebook sayfalarımda keyifli zaman geçirmeniz dileğiyle. Ciao, Ekin B.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s