Japonya pahalı, dimi?

Japonya Türkiye’den gidenler için elbette pahalı gelecektir. Bana artık pahalı gelmiyor çünkü burada para kazanan biri için (devlet bursu da olsa) kaliteli yaşamak Türkiye’deki gibi lüks değil. Tek sorun, küçücük evlere bir ton kira veriyor olmanız. İstanbul’da emlak balonu dediğimiz şey Tokyo’da emlak zeplini. Bir de evi kiralarken depozito yanında sizden istedikleri ‘şükran parası’ veya ‘anahtar parası’ gibi abuk subuk meblalara ulaşan, size hiçbir zaman geri dönmeyecek olan bazı ilave giderler olabiliyor.

Ev işini hallettikten sonra market alışverişi canınızı kesinlikle sıkmıyor. Tükettiğiniz meyve ve sebzeyi bulunduğunuz coğrafyaya göre düzenlerseniz canınız yanmıyor. Yani tropikal meyvelerden gider, burada yetiştirilen sebzelerden alırsanız bir sıkıntı yaşamazsınız. Ama benim gibi iflah olmaz bir zeytinyağlı taze fasulye hastasıysanız tabii keseyi dönem dönem biraz daha açıyorsunuz. Et alışverişinde ise Amerika, Avustralya veya Yeni Zelanda menşei ürünleri alarak Japonlarınkine göre çok daha az yağ barındıran etleri oldukça uygun fiyatlara alma şansınız oluyor. Bu tür taktikler geliştirerek bütçenizi üzmüyorsunuz.

Araba veya motorsiklet gibi özel bir sevdanız yoksa Tokyo’da trenle ulaşım da kent kart muadili toplu taşıma kartları kullanan bizler için oldukça uygun. Fakat şehir değiştirecekseniz ve biraz hızlı hareket etmek için meşhur Shinkansen’lere (bullet train-hızlı tren) binecekseniz o zaman ışın rengi değişiyor. Onlar oldukça pahalı. O yüzden benim tercihim hala low-cost airlines diye tabir ettiğimiz ucuz hava yolu firmaları ve otobüsten yana olmak zorunda. En azından bir müddet daha.

Kıyafet de Japonya’da tahmin edildiğinden ucuza halledilebilir. En azından gittiğiniz her mağaza korkunç bir fiyat sunarak korkutmuyor sizi. Yerli ve yabancı markalar dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da herkesin bütçesine uygun kıyafetler sunabiliyor. O yüzden Japonya’yı ziyaret edecekler eğer olağan gezilerinin dışında daha doğa sporlarıyla ilgileneceklerse o kadar eşyayı valizlerinde işkence gibi yük etmek yerine pekala Tokyo’da kiralayabilirler.

Bence Tokyo yine de çoğu Avrupa şehrinden daha pahalı değil. Özellikle de İskandinavya ülkelerini, İngiltere veya İsviçre’yi daha önceden gezenler için Tokyo ucuz bile gelebilir. Gezginlerin nispeten uygun fiyatlara konaklamayı halledebileceklerini söyleyebilirim. Parayı daha çok dışarda yemeğe ve ulaşıma harcayacaklar ama bu da zaten her daim gezmenin bir parçası. Eğer ekonomi yaparak gezmek niyetinde olanlar için Japonya bir hayli zorlayıcı olabilir.

Ciao,

Ekin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s