Bir Türk’ün Japon mutfağıyla imtihanı

Geldikten sonra sushi hariç diğer tüm yemeklere hemen alışabildim. Sushiden tat almayı başarabilmem yaklaşık bir yılımı aldı ama şimdi azili bir sushi tüketicisiyim. Adabıyla yendiğinde sushi gerçekten de mutlu ediyor insanı. Bunu öğrenmek de zaman alabiliyor. Onun dışında özellikle ‘Ramen’ denilen ve çorba içinde çeşitli garniturlerle birlikte sunulan erişte çeşitlerine bayılıyorum ama çok yağlı olduklarından seyrek tüketiyorum. Zaten sanılanın aksine Japonya’da dışarda yediğiniz yemek çeşitlerinin çoğu, bazı istisnalar dışında, yüksek kalorili ve yağlı (ya da kızartma) oluyor. Neticede pirince ve erişteye dayanan, kullanılan etlerdeki yağ oranlarının oldukça yüksek olduğu bir mutfaktan bahsediyoruz. Oldukça zengin bir mangal, izgara kültürleri var. Tavuğun gagası hariç yer yeri tüketiliyor. Bunlara alışması benim için hiç zor olmadı; yeni tatlara her zaman açığımdır. Sebzeler eğer başka ana yemeğin içinde garnitur olarak kullanılmıyorsa genellikle çeşitli soslarla ve çığ tüketiliyor. Bu yemekler oldukça hafif ve sağlıklı tabii.

Bir de ilk zamanlar çok garipsediğim fakat artık normal gelmeye başlayan yemek alışkanlıkları da var. Mesela etli pilav yemeğinin üstüne çığ yumurta kırmak gibi. Ya da pişmiş etleri çığ yumurtaya bandırıp, soğutarak yemek alışkanlıkları gibi. Bir de hala zaten mükozalı bir bitki olan bamyayı ince ince dilimleyip yapış yapış bir meze gibi sunmalarına alışamadım ama o kadar olur artık. Her mutfağın kültüre yakın olmayan insanlara garip gelen yanları vardır zaten.

Bunların dışında daha çok Tokyo’nun arka sokak mutfağıyla ve bilinmeyen lezzetleri ile ilgilenenler varsa blogumda yayınlamış olduğum “Ciddiyetsiz Mini Belgesel: Alternatif Japon Mutfağı” başlıklı videolara göz atarak yılan şarabi, kurbağa, çekirge, yavru yılan balığı, deniz anası vb. yiyeceklerin tatları hakkında fikir sahibi olabilirler.

Ciao,

Ekin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s